Loading...

Art Deco Stilinde Yaşamak

Art Deco Stilinde Yaşamak
Hakan Helvacıoğlu Design Co.

Yaklaşık 300 m2 olan dairenin Üst giriş katında Salon, ebeveyn yatak odası ( banyo-soyunma od dahil) bölümü, sitenin havuzuna açılan bir teras yer alan dairenin alt katı garajdan ayrı bir girişe de sahip.  İki çocuğun odaları,  Konuk odası, bakıcı odası , mutfak ve servis bölümlerinin de yer aldığı bu katın odalarından gizli bir İngiliz Bahçesi'ne çıkabiliyorsunuz.


 "- Oda planlarına dokunulmayan daire yeni atmosferi için tamamen soyulup inşaat haline dönüştürüldü..  Konforu sağlayan tüm altyapı sistemleri yeniden düzenlendi. diyor H. H."


 "--  İki kata bölünmüş ve alçak tavanlı bu daireye kişilik kazandırmak, ışıltı vermek, konukların daha çok gece ağırlanacaklarını da düşünerek bir kimlik yaratmalıydım.  Bire bir aktarmak yerine Art Deco'ya öykünen, egzotik sıcak ahşap tonlarını, dore ışıltısını , bej ve zümrüt yeşilinin enerjisini yayan bir  atmosfer yaratmak istedim.  Bunun için özellikle salonda farklı gösterişli doğal ahşap kaplama oyunlarını bazı noktalarda kullandım. özellikle yemek bölümünün aksında yer alan asimetrik, kübik sergileme alanında.


Salonun en sevdiğim bölümü yemek masasının aksında bulunan geometrik sergi duvarı.  Arka fonda zümrüt rengi el işi pano ile derinlik kattığımız bu duvarda, hem depolama, hem bar kullanım alanları, hem açık bölümlerinde obje teşhir hedeflendi. Ama her bölümde kullandığımız egzotik farklı ahşap kaplama oyunları ve kutucukların boyut farklılıkları, birbirleriyle ilişkileri, ,inanılmaz bir düzen ve devinim yarattı.

Tüm bu kurgunun yoğunluğu,  düz, sade yemek masasını ve iddialı yemek iskemlelerini i bütünledi. Yemek masası aydınlatması dönemin özel tasarımlarından.