Loading...

Hakan Helvacıoğlu Design Co.

Her zaman geçmişin izini ve güzel katkılarını anarak trendler üzeri bir çizgiyi benimsedim. Tarzsızım çünkü tarzı her mekana özel geliştiriyorum. Sınırsızım çünkü her projede yeniden doğuyor, yeniden sonuca varıyorum. Zamansızım çünkü düşlerim geçmişten geleceğe geniş bir hayal dünyasında yaratılıyor. Sanatın hayalsi özgürlüğünü, matematiğin kuralcı disipliniyle birleştiriyorum. İşte benim stilim, bu!

Sahne sanatlarından edindiğim dekor, kostüm, kumaş, dikiş, renk, tiyatro ve tarihi dönem birikimi ile üzerine gelişen mimari proje ve teknik donanımlar, iç mimaride bir araya geliyor. Mobilya ve tasarım tarihi, antika mobilya ve sanat bilgisi de eklenince yararlanabildiğim geniş bir iç repertuarım var. Her mekan, özellikle her ev, benim için kişiye özel dünyalardır. Her zaman aktardığım gibi, ağırlıklı olarak büyük evler tasarımlayan bir iç mimar olarak, kişiye özel mekanlar oluşturuyoruz. İyi bir iç mimarın belirgin bir görsel tarzının olmasını ve bunu projelerine aktarmasını doğru bulmuyorum. Çünkü evler mimarın tarzını yansıtmamalı. Evlerin kendi tarzı ve stili olmalı. Gerçek Haute Couture budur!

Hakan Helvacıoğlu

20.12.1967 Almanya Köln doğumludur. İlk ve Orta öğrenimi Köln ve Viyana’da tamamladı. Viyana  Kraliyet Opera Akademisi'ndeki öğrenim yıllarında sahne sanatları, kostüm, dekor, dans, temel sahne eğitimi dersleri aldı. İstanbul’a dönüp Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi - İç Mimarlık Ana Sanat Dalı, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. Paralel olarak farklı ve profesyonel firmalarda deneyim kazanmaya başladı. İngiltere’de Renk Bilimi ve İnsan Psikolojisi üzerine etkileri ve Endüstri Tasarımı Yönetimi üzerine sertifika programlarına katıldı. Ağırlıklı olarak Büyük Ölçekli Yaşam Evleri Mimari - İç mimari tasarımlarını benimsemiş bir çizgisi vardır. Yaklaşık 30 yıllık profesyonel çalışma yaşamında edindiği deneyimleri farklı üniversite etkinliklerinde genç tasarımcı adaylarına aktarmaktadır.  Başta European Property Awards olmak üzere birçok ödül ve takdirle onurlandırılmıştır. Tasarım odaklı basında aktif olarak yer almakta, proje ve deneyimlerini takipçileriyle paylaşmaktadır. 2005  yılında kurucu ortağı olduğu, H2C İç Mimarlık Tasarım Uygulama Danışmanlık olarak projeler devam ederken, 2020 yılı itibariyle Hakan Helvacıoğlu Design Co. olarak çalışmalarına devam etmektedir. Hakan Helvacıoğlu Studio markasıyla da mobilya, aydınlatma, halı, kumaş ve farklı ürün tasarımlarını üretip lanse etmektedir. Çalışmalarına İstanbul’da ofisinden sürmekte ve Türkiye genelinde çeşitli projelere imza atmaktadır.

Hakan Helvacıoğlu
Hakan Helvacıoğlu
Kurucu / Tasarımcı