Loading...

Kandilli'de Türk Stili

Kandilli'de Türk Stili
Hakan Helvacıoğlu Design Co.

Kandilli'de Huzurlu Bir Yaşam

Hayal olarak “  Kandilli’de bir Türk evi”   tasarımlamak yola çıkışımız olduğundan , alt yapı ve tüm atmosferi bu bilinç üzerine kurguladık. Yani yeni ve özenli malzemeler yerine, yıllanmış veya yıllanmış duran, o döneme tam oturan doku, renk, bitiş ve detayları bir araya getirdik.  Planlamada bile dönemsel kabul, karşılama, sahanlık,hazırlama, yemek, oturma , çekilme, dinlenme, gizlenme gibi tüm hoş fonksiyonları aynen kullanmaya gayret ettik. Evin içersinde bize sürpriz yaparak ortaya çıkan eski su sarnıcına yeni bir fonksiyon yükleyerek hem üst salondan hem alt kattan görülüp girilebilen bir şarap kavı olarak kullandık. Tüm evin duvarlar ahşapları dönemsel bej renginde boyalıyken yine aslına sağdık kalarak sadece yemek bölümüne de devam eden salon bölümü tavanını ahşap rengi ve dokusunda bıraktık.  Ayrıca o kayıtlara rastlayamamış olsak da yine gönderme olarak tüm tavan çıtalama şekillerini dönemsel beğenilere uygun bitirdik.  Monotonluğu kırmak ve yemek bölümüne bir katkıda bulunmak adına , tavan havuzu içersine Fransız bronz panelleri entegre ederek, masa üzerine dekoratif ve hep var gibi duran bir hava yarattık.

Birkaç yıl araştırma sonucu Kandilli’nin bu gizli ve gözlerden uzak sokağında, yabani bir bahçe içersinde zamanla yıpranmış bir ev bulmuşlar.  Yüz yıldan fazla geçmişi olan bu ev ilk başlarda zorunlu prosedürler yüzünden gözlerini korkutsa da hayallerinin peşinden gitmişler. Döneminin “ Boğaz’da yazlık köşk” modasına uygun yapılmış olan bu ev daha az bezemeli ve orantılı cephesiyle öykünülen Provance tarzını çok iyi sentezliyor.

Yaklaşık  3 dönüm kademeli bahçe içersine konumlanan bu ev Bina 2. derece tarihi eser olduğundan , izinler sonrası yıkılıp yeniden yapılan bu ev, yaklaşık 790 m2.  Ayrıca bahçe altında 100 m2 lik bir spa alanı ve 200 m2 lik bir kapalı garaj da mevcut.  Bahçenin alt kademelerinde yer alan 85 m2 lik bir havuz ve Jazz club olarak kullanılan bir tarihi sarnıç da yer alıyor.  Müştemilat ve servis alanları da bunlara destek veriyor tabii.

Bina yenilenirken bodrum ve bahçe katı betonarme,diğer tüm katlar, dış cephe, ara bölmeler ve tüm iç duvar-tavan kaplamaları da orijinaline sağdık kalınarak ahşap ile üretilmiş.